Kobylniki – pałac wzorowany na francuskim renesansieKobylniki – pałac wzorowany na francuskim renesansie

0 0 3140

Wieś Kobylniki, położona 1 km na północ od Kruszwicy ma starą metrykę, gdyż już w średniowieczu była osadą służebną Kruszwicy. W czasach baroku należała do rodziny Rolów Kobelnickich, a następnie została przejęta przez Rocha Kortowskiego (połowa XVIII w.). W 1900 r. landrat inowrocławski (urzędnik administrujący w Prusach powiatem) Hugo von Wilamowitz-Moellendorff wzniósł eklektyczny pałac, w miejscu dawnej rezydencji barokowej.

Jednocześnie otoczył go rozległym parkiem krajobrazowym z przyległymi, malowniczo zakomponowanymi gajami wśród łąk i stawów. Herb rodu znajduje się na froncie pałacu, nad drzwiami wejściowymi. Pałac znajduje się przy drodze krajowej nr 62 z Włocławka do Strzelna, należy skręcić w aleję położoną naprzeciwko Zakładów Tłuszczowych.

Rezydencja przetrwała w niemal niezmienionym stanie aż do dziś. Zbudowana jest w stylu eklektycznym, ale nawiązuje też cechami do nurtu architektury francuskiej określonej ogólnie jako druga faza neorenesansu, łatwo dostrzec w nim konsekwencję i zdecydowanie architektoniczne. Duża zasługa w tym glazurowanej cegły, z której wykonana jest jednolita elewacja i ściany, oraz przepięknych, nieraz wręcz misternych detali z kutego żelaza, ukazująca mistrzostwo nieustalonego mistrza kowalskiego. Na szczególną uwagę zasługują misternie wykonane, perfekcyjne w każdym detalu żelazne balustrady. Nieregularną bryłę dwukondygnacyjnego pałacu z mieszkalnym poddaszem zdobi ciekawa forma frontowego ryzalitu przechodzącego nieomal w trójkondygnacyjną, prostokątną wieżę z zegarem u jej szczytu. Pod wieżą, na wysokości piętra znajduje się taras zamknięty balkonem. Do wejścia prowadzą schody z dwoma kamiennymi lwami na cokołach.

Od strony parkowo-ogrodowej wejście umieszczono między ryzalitami bocznymi, poprzedza je taras o tralkowej balustradzie, natomiast w skrzydle północnym zbudowano kolistą klatkę schodową wystającą z lica ściany. Korpus pałacu nakryty jest wysokim czterospadowym dachem, którego sylwetkę wzbogacają starannie dopracowane kominy.

Pałac można generalnie zwiedzać z zewnątrz, gdyż wewnątrz funkcjonuje hotel (pokoje w układzie dwu i wieloosobowym na 48 miejsc) oraz regionalna restauracja, której dużym atutem są przepyszne regionalne potrawy przygotowywane z własnych surowców, wyprodukowanych w rodzimej masarni, szczególnie wędliny oparte na tradycyjnych kujawskich recepturach. We wnętrzach rezydencji często są organizowane wesela, komunie, zabawy karnawałowe, sylwestrowe oraz szkolenia firmowe i sympozja, co niestety utrudnia zwiedzanie. Pałac w Kobylnikach zarządzany jest przez przedsiębiorstwo KOM-ROL Kobylniki sp. z o. o. Jest on doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania Szlaku Piastowskiego (szczególnie Kruszwicy, Inowrocławia, Strzelna) i osobliwości Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia podczas rejsów „Rusałką” po Jeziorze Gopło.

W przylegającym parku krajobrazowym o powierzchni ponad 15 ha, znajduje się bardzo bogaty gatunkowo drzewostan, zobaczymy m.in. cypryśniki błotne (5 pomników przyrody), daglezje, jodły kalifornijskie, klon tatarski, perełkowiec japoński i inne. W parku znajduje się także zespół zabudowań folwarcznych z końca XIX w., m.in. oficyna, domek ogrodnika, spichlerz, gorzelnia.

Ciekawostka

W Wielkopolsce również znajduje się wieś Kobylniki, która ma starą metrykę i przepiękny pałac. Położona jest w powiecie szamotulskim, w gminie Obrzycko, ok. 7 km od Szamotuł przy drodze do Czarnkowa. Miejscowość ta wzmiankowana jest już w 1218 r. jako własność klasztoru cystersów w Łeknie. Natomiast pałac wybudowano w 1886 r. w stylu neorenesansowym dla Tadeusza Twardowskiego herbu Ogończyk…

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

Kobylniki – pałac wzorowany na francuskim renesansie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3