Kiedy można odwiedzać rezerwat „Śnieżycowy Jar” w 2021 roku?Kiedy można odwiedzać rezerwat „Śnieżycowy Jar” w 2021 roku?

0 0 3598

Nadleśnictwo Łopuchówko informuje, że rezerwat przyrody „Śnieżycowy Jar” można odwiedzać wyłącznie w wyznaczone weekendy, ponieważ jest on w całości położony na terenie Poligonu Wojskowego Biedrusko, na który obowiązuje bezwzględny, stały zakaz wstępu. Najbliższy weekend gdy można odwiedzić „Śnieżycowy Jar” - informacja już wkrótce.

Przypomnijmy, że „Śnieżycowy Jar” to florystyczny rezerwat przyrody założony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1975 roku dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i w ogóle na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum).

Ważna informacja: długo utrzymujące się chłody spowodowały, że śnieżyca dopiero rozpoczęła wegetację

Wszelkie aktualne informacje o możliwości odwiedzania „Śnieżycowego Jaru” dostępne są w każdy piątek na stronie internetowej Nadleśnictwa Łopuchówko i na FB Nadleśnictwa.

Informacje można też zdobyć na FB Rezerwat "Śnieżycowy Jar".

Parkingi

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy parkingi w następujących lokalizacjach:
- od strony Uchorowa, przy lesie;
- we wsi Starczanowo,
- przy lesie od strony wsi Szymankowo.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.

Parking dla osób niepełnosprawnych

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami, dodatkowy parking został zlokalizowany w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

Uwaga! Nowość!

Organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”

Nadleśnictwo Łopuchówko dokładając wszelkich starań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 zdecydowało się wprowadzić w 2021 roku na terenie rezerwatu następujące regulacje:
1. Na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony zostaje ruch jednokierunkowy, tym samym WEJŚCIE do rezerwatu możliwe będzie WYŁĄCZNIE od jego POŁUDNIOWEJ części – zgodnie z mapą zamieszczoną poniżej. Kierunek dotarcia do wejścia oraz kierunek ruchu w samym rezerwacie zostaną odpowiednio i czytelnie oznakowane.
2. Na ścieżce turystycznej wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa
3. Uprzejmie prosimy również o zachowanie dystansu.

(źródło/fot: Nadleśnictwo Łopuchówko)

Kiedy można odwiedzać rezerwat „Śnieżycowy Jar” w 2021 roku?

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2