Kamienny powstańczy skwer w PacholewieKamienny powstańczy skwer w Pacholewie

0 0 2415

Powstanie Wielkopolskie, określane jako jedyne zwycięskie w dziejach naszego narodu, upamiętniane jest na różne sposoby. Na łamach naszego portalu prezentujemy zarówno ważne postacie mające wpływ na przebieg powstania, jego uczestników oraz miejsca związane z tym zbrojnym zrywem Wielkopolan, które warto zobaczyć na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Dzisiaj zapraszamy do Pacholewa koło Obornik.

Pacholewo to mała rolnicza wioska położone niedaleko Obornik. Ziemia ta zrodziła  przyszłych żołnierzy, którzy w czasie Powstania Wielkopolskiego oddali za życie, by ta ziemia była polska.

Wjeżdżając do Pacholewa od strony Uchorowa warto na pierwszym zakręcie odbić trochę w prawo i podjechać do znajdującego się nieco na uboczu Kamiennego Skweru Powstańczego, upamiętniającego Pacholewskich Powstańców II Kompani IV Baonu Murowana Goślina.

Dowódcą oddziału był Leon Masiakowski, zasłużony nauczyciel i patriota. Bohater tych ziem, patriota oraz żołnierz Powstania Wielkopolskiego oraz Września 1939. Przy głównym kamieniu z pamiątkową tablicą ułożono 20 mniejszych kamieni z imionami i nazwiskami pacholewskich powstańców:

Bejma Wojciech, Czarny Franciszek, Czwojdziński Walenty, Dachtera Walenty, Dolatowski Franciszek, Dziabas Andrzej , Jarzembowski Marcin, Kośmicki Stanisław, Krotecki Franciszek,  Najderek Stanisław, Nowicki Michał, Piechowiak Jakub, Rajewski Bartłomiej, Senger Antonii, Senger Konstanty, Słabiak Antoni,  Stachowski Stanisław, Wieczorek Leon, Włodarczak Szczepan, Woźniak Franciszek.

Dodatkowo upamiętnieni zostali: Białachowski Stefan, Białachowski Kazimierz, Tulecki Stanisław, Tulecki Kazimierz.

Skwer powstał z inicjatywy mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców w 2011 roku na terenie, który do tego czasu był zaniedbany. Aktywnym uczestnikiem opracowania koncepcji był profesor Jerzy Masiakowski, syn Leona Masiakowskiego.

Wśród  żołnierzy nie ma tabliczki  ich dowódcy por. Leon Masiakowski. Jego losy do dziś pozostają niewyjaśnione, postaramy się do tematu powrócić. Oczywiście miejsce to nie jest cmentarzem, tylko prezentuję taką formę upamiętnienia.

SZYMON RAITH
Fot. Sz. Raith

Kamienny powstańczy skwer w Pacholewie

Mapa google