Kalwaria Łopieńska najmniejsza w Polsce!Kalwaria Łopieńska najmniejsza w Polsce!

0 0 3823

Gdzie znajduje się najmniejsza Kalwaria w Polsce? Odpowiedź jest tylko jedna – w Łopiennie w gminie Mieleszyn! Miejscowość ta może poszczycić się barokowym kościołem p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obok którego znajduje się miejsce o niezwykłej historii zwane „Kalwarią Łopieńską”. Dla mnie to miejsca, jak i ta świątynia, to wyjątkowe magiczne punkty na mapie zabytków historii Wielkopolski.

Świątynia w Łopiennie jako jedna z nielicznych w regionie w czasie II wojny światowej służyła wiernym, którzy mogli tutaj korzystać z sakramentów świętych, co było dla nich ważne w tych trudnych czasach okupacji.

W dowód wdzięczności parafianie wznieśli w roku 1975 „Kalwarię Łopieńską” z wymownym napisem: „Wotum wdzięczności za wolność świątyni dla służby bożej w latach niewoli 1939 – 1945”.

Kalwaria została usypana z góry kamieni, na szczycie której wzniesiono krzyż. Na płycie z kamieni zostało zawieszonych piętnaście stacji drogi krzyżowej. Kalwaria ta jest o tyle wyjątkowa, że wszystkie stacje są w jednym miejscu. I to ją wyróżnia ją od Kalwarii, których stacje są rozmieszczone kilka, kilkanaście czy nawet kilkaset metrów od siebie.

O możliwości korzystania z życia sakramentalnego w czasie II wojny światowej przypomina też tablica znajdująca się wewnątrz kościoła na której są wymienione trzydzieści dwie miejscowości, nie tylko te ościenne, ale także np. Kalisz i Jarocin, z których wierni przybywali do Łopienna.

„Kalwaria Łopieńska” jako najmniejsza Kalwaria w Polsce jest w ostatnich latach bardzo chętnie odwiedzana przez turystów (szczególnie w ramach organizowanych przeze mnie „Wędrówek z historią”). Dlatego każdemu, kto będzie w okolicach Łopienna polecam by zajrzeć do tego niezwykłego miejsca.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Kalwaria Łopieńska najmniejsza w Polsce!

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2