Jezierce – dwie ścieżki przyrodniczeJezierce – dwie ścieżki przyrodnicze

0 0 4502

Przed nami kilka dni wolnego, bo zbliża się okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku, dlatego warto, w czasie wolnym od świętowania, wyrwać się z czterech ścian i powędrować w poszukiwaniu ciekawych miejsc, gdzie możemy miło spędzić czas. Na Pojezierzu Gnieźnieńskim takowych nie brakuje. I dzisiaj zapraszamy na taki spacer do osady Jezierce, gdzie utworzono dwie piesze ścieżki przyrodniczo-leśne o długość: 2,5 km oraz 3,7 km.

Jezierce to osada położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Pobiedziska. Najłatwiej dojechać tutaj samochodem, gdyż docieramy bezpośrednio na parking z którego możemy rozpocząć naszą wędrówkę. Kolejną możliwością dojazdu jest autobus relacji Poznań – Gniezno wtedy docieramy do miejscowości Czachurki i dalej musimy iść pieszo ok. 1,8 km. by dotrzeć do celu.

W Jeziercach znajduje się zabytkowy zespół składający się z leśniczówki (4. ćwierć XIX wieku) oraz drewnianej stodoły z końca XIX wieku. Ale my do Jezierc przyjechaliśmy nie zwiedzać a podziwiać przyrodę, zwłaszcza, że spadł śnieg i wreszcie zrobiło się zimowo. Utworzono tutaj dwie ścieżki przyrodniczo-leśne o długość trasy: 2,5 km oraz 3,7 km.

Ścieżki przyrodnicze

Pierwsza z nich, krótsza to 15 przystanków (tablic informacyjnych)  i orientacyjny czas przejścia jaki jest podawany, to dwie godziny, choć myślę, że można ją pokonać dużo szybciej w zależności od tempa jakie sobie ustalimy. Druga ścieżka to 22 przystanki i orientacyjny czas przejścia 3 godziny. Ścieżki wyznaczone są przez las, pola, łąki oraz obejmują część jezior Babskich. Na trasach obydwu ścieżek oznaczenia z wizerunkiem sowy, które wskazują kierunek poruszania. Poruszając się ścieżkami możemy dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy na temat roślinności jaka tutaj rośnie, jak określać wiek drzew, jak dużym zagrożeniem dla lasu jest pożar, co to jest spała żywiczarska, skąd biorą się choinki, na czym polega „mrówcza robota” mrówki rudnicy, na temat gospodarki łowieckiej w lasach.

Po drodze mijamy kilka pomostów, mostków nad rzeką Cybiną, ogólnie trasa jest bardzo ciekawa i urozmaicona. Teren jest pagórkowaty, ciekawy i obfituje w piękne widoki.

Jeziora...

Choć dzisiejsza pogoda jest mglista i jeziora są w niej spowite to i tak robią na nas wrażenie. Na ścieżkach wyznaczonych przechodzimy koło jezior: tzw. Babskich, jeziora Ósemka o powierzchni 4,5 ha, gdzie nad brzegiem jeziora jest pomost i ławeczka, gdzie można zrobić sobie przerwę i podziwiać uroki przyrody.

Kolejne jezioro to Ula o powierzchni 9,06 ha. W Jeziercach są jeszcze trzy jeziora: Baba - 3,9 ha, Cyganek – 2,26 ha i Okrąglak – 3,0 ha, ale one znajdują się już poza opisywanymi ścieżkami przyrodniczo-leśnymi. My zbaczamy trochę z wyznaczonej drogi, by je zobaczyć. Docieramy do jeziora Baba i Cyganek. Na trasie czekają nas różne niespodzianki kolejne pomosty, pole biwakowe z miejscem na ognisko, tereny bagniste przez które przechodzi się drewnianym mostkiem. Jest też wiele ławek, na których można przysiąść i odpocząć.

Przy jednym z takich miejsc odpoczynku trafiamy na duży głaz z tablicą  na której jest napis:

„Jeden Świat – Jedno Przyrzeczenie 100-lecie skautingu w miejscu obozów i biwaków wielu pokoleń harcerzy odnowiliśmy „Przyrzeczenie” kostrzyńscy harcerze Jezierce. 1 sierpnia 2007. 90 lat harcerstwa w Kostrzynie”.

Powyżej tablicy przytwierdzona jest do kamienia harcerska lilijka. Okazuje się, że było to ulubione miejsce harcerzy z Kostrzyna, którzy przez długie lata organizowali tu obozy i biwaki. Jeziora Babskie uznawane są za bardzo czyste i zadbane, nad jeziorem Baba znajduje się niestrzeżone kąpielisko w którym można się kąpać i latem i zimą. Idąc właśnie koło tego jeziora natykamy się na grupę morsujących osób.

Jeziora użytkowane są również przez wędkarzy i są sowicie zarybiane. Średnie ich zarybienie roczne wynosi ok. 60 kg/ha. W jeziorach można trafić karpie, leszcze, liny, płocie, okonie, szczupaki, ale również można złowić jesiotra. Mijając jezioro Baba wchodzimy na drogę, która prowadzi nas do miejsca naszego startu, czyli na parking w Jeziercach.

Miejsce to oprócz postoju dla samochodów oferuje miejsca do odpoczynku, tablice informacyjne, miejsce na zorganizowanie ogniska po wcześniejszym zgłoszeniu. Nasza wycieczka dobiega końca, na naszych mapach ukazuje się 6 km spaceru w pięknych zimowych warunkach.

EWA MALICKA
Fot. E. Malicka

Jezierce – dwie ścieżki przyrodnicze - zdjęcie
+ 6 zdjęć

Jezierce – dwie ścieżki przyrodnicze

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3