Jedyny taki szlak w Polsce!Jedyny taki szlak w Polsce!

0 0 5119

Spacerując ulicami Czerniejewa, urokliwego miasteczka w powiecie gnieźnieńskim, zaskoczą nas  bardzo ciekawe… postacie! W wielu miejscach spotkamy bowiem rzeźby… misiów! W 2017 r. utworzony został Szlak Misiów na którym spotkamy kilkanaście sympatycznych misiów z których każdy ma swoje imię. I jest to jedyny taki szlak w Polsce!

- Szlak Misiów, który ma przyciągnąć turystów, związany jest z faktem, że w Czerniejewie jest tradycja pochodu z niedźwiedziem, który w drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy spaceruje, już od wielu lat, po tym miasteczku. Tradycja łączy się z wielkanocnymi korowodami przebierańców. W korowodach na terenie Wielkopolski w Lany Poniedziałek idą konie, smolarze lub kominiarze, czasem bocian i żandarmi. Jest też dziad i baba, a w niektórych regionach także właśnie Niedźwiedź i tak jest w Czerniejewie. Chociaż najstarsi mieszkańcy Czerniejewa nie potrafią odpowiedzieć, dlaczego właśnie takie postacie wychodzą na ulice, to nie pamiętają, by kiedykolwiek przez Czerniejewo w drugim dniu Świąt Wielkiej Nocy korowód nie przeszedł. Stąd zrodził się pomysł przygotowania Szlaku Misiów – mówi Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo i dodaje, że Szlak Misiów powstał w ramach hasła „Zabujaj się w Czerniejewie”.

Na Szlaku Misiów spotkamy m.in. Parę Książęcą stojącą niedaleko bramy wjazdowej do pałacu, Misia z rybą na grobli, Misia-piłkarza przy boisku Orlik, Misia z książką przy bibliotece, Misia-urzędnika przy Urzędzie Miasta i Gminy oraz Mamę Miś z córką przy szkole.

Szlak Misiów zaczyna przy pałacu, dalej wiedzie przez ul. Pałacową, a kończy przy szkole w Czerniejewie. - Postacie misiów które znalazły się na Szlaku Misiów zostały zaprojektowane lokalnie. Wprawdzie początkowo myśleliśmy, by zrobić misie ze znanych bajek, ale okazało się, że może być problem z prawami autorskimi, stąd stanęliśmy na tym, by misie były takie nasze, czerniejewskie. Postacie tych misiów odzwierciedlają miejsca w których stoją – przyznaje T. Szymanek. - Twórczynią tych misiów jest pani Paulina Samonek, pracownik biblioteki w Czerniejewie – dodaje.

Szlak Misiów w Czerniejewie to jedyny taki szlak w Polsce, dlatego będąc w tym miasteczku, warto się zatrzymać przy tych niezwykłych misiach.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Jedyny taki szlak w Polsce!

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2