Izba Tradycji w KcyniIzba Tradycji w Kcyni

1 0 3593

Pod koniec 2020 roku, dokładnie 27 grudnia, w ramach obchodów 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego otwarta została Izby Tradycji w Kcyni. Jej twórcami i gospodarzami są członkowie Towarzystwa Historycznego z Kcyni. Izba Pamięci poświęcona jest Powstańcom Wielkopolskim oraz żołnierzom Batalionu Obrony Narodowej.

Izba Tradycji mieści się z zabytkowym, pochodzącym z 1887 roku budynku dawnego dworca kolejowego. Budynek dworca został przejęty w 2014 roku przez władze gminne, a następnie przekazany Towarzystwu Historycznemu.

Izba tradycji podzielona została na 4 pomieszczenia. Jednym z nich jest odwzorowanie danego pomieszczenia kasjerek kolejowych z wszelkimi urządzeniami, który wspomagały je w codziennej pracy.

Zwiedzając Izbę natrafimy na pomieszczenie, w który odwzorowany dawny pokój starostwa. Kolejne z pomieszczeń przenosi nas do mrocznych czasów II wojny światowej. Jest to pomieszczenie dla alianckich jeńców wojennych przebywających w oflagu w Szubinie. Pomieszczenie to będzie wkrótce zaadoptowane na plan zdjęciowy do powstającego filmu pt. „Głód wolności”.

Izbę Tradycji w Kcyni można zwiedzać po uprzednim umówieniu się z członkami Towarzystwa Historycznego z Kcyni przez ich stronę na facebooku.

KRZYSZTOF DROZDOWSKI
Fot. K. Drozdowski

Izba Tradycji w Kcyni - zdjęcie
+ 26 zdjęć

Izba Tradycji w Kcyni

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3