Historia ośmiobocznej kapliczki w WojnowieHistoria ośmiobocznej kapliczki w Wojnowie

1 0 1704

Warto czasami zjechać z głównej trasy naszej podróży i pokierować się gdzie nas droga poniesie. Tak też jest w przypadku małej wioski w gminie Murowana Goślina nad jeziorem Wojnowskim. Mowa o Wojnowie. Szlak do wioski prowadzi nas przez brukowaną drogę, pośród pól i lasów. Sam dojazd powoduje, że przenosimy się lekko w czasie.  Z kolei wieś posiada dwie atrakcję, a tą którą chcemy przedstawić jest niewielka kapliczka usytuowana na skrzyżowaniu wioski.

Historia pisana Wojnowa, wsi w gminie Murowana Goślina położonej na północ od Poznania, sięga roku 1325. Wówczas bowiem biskup poznański Jan zaliczył tę wieś do nowo fundowanej parafii Gać. Obecnie oprócz pałacyku z XIX wieku otoczonego parkiem, który nie jest udostępniony do zwiedzania, warto zatrzymać się przy ładnej kapliczce zbudowanej w roku 1914 w zachodniej części wsi. Jest to budowla przykryta kopułą, ośmioboczna, w neorenesansowym stylu. Kaplica ta pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela należy do parafii św. Marii Magdaleny z Długiej Gośliny.

Kapliczkę ufundował właściciel dworu w Wojnowie Stefan Twardowski, na cześć urodzin pierworodnego syna Jana. Pierwotnie przeznaczona była jako miejsce modlitwy dla chłopów pracujących w posiadłości Twardowskiego. Po kilku latach stała się również kostnicą. Zwłoki przechowywano w niej jeszcze 30 lat temu, dopóki przy kościele parafialnym w Długiej Goślinie nie wybudowano dużej kostnicy.

Wewnątrz kaplicy znajduje się obraz św. Jana Chrzciciela, przedstawionego jako dziecko z owieczką. W ręce trzyma chorągiewkę z napisem w języku łacińskim: „Ecce Agnus Dei” czyli: „Oto Baranek Boży”.

Drodzy Czytelnicy! Jeśli będzie w tamtej okolicy, zachęcamy do zajechania do Wojnowa i obejrzenia wspomnianej kapliczki.

SZYMON RAITH
Fot. Sz. Raith

Historia ośmiobocznej kapliczki w Wojnowie

Mapa google
ReklamaA1