„Dąb Mieliński” - najstarszy dąb w Polsce„Dąb Mieliński” - najstarszy dąb w Polsce

6 1 7230

Kto z nas nie chciałby posłuchać opowieści sprzed tysiąca lat... A jest to możliwe! Wszystko dzięki prastarym dębom rosnącym w Mielnie w gminie Mieleszyn!

By do nich trafić, należy – wjeżdżając od drogi S5 do Mielna i jadąc główną drogą, mając po lewej stronie pałac w Mielnie – przejechać kilkadziesiąt metrów i za sklepem spożywczym skręcić w lewo (przy drodze jest też tabliczka wskazująca miejsce gdzie rosną dęby). Dalej idąc prosto dojdziemy do usytuowanych po prawej stronie murowanych schodków, które poprowadzą nas wprost do dębów!

O dębach okoliczni mieszkańcy wiedzieli od dawna… Ale reszta świata dowiedziała się dopiero w 2010 r., kiedy to portal informacjelokalne.pl zorganizował konkurs na „Siedem Cudów Natury Powiatu Gnieźnieńskiego” i w gronie 7 cudów znalazły się dęby z Mielna. I okazało się wtedy, ile one mają lat!

Dzisiaj, w 2023 r., najstarszy z dębów noszący imię „Dąb Mieliński” ma 1054 lat (i jest najstarszym dębem w Polsce), a dwa pozostałe: „Wincenty” i „Hektor” odpowiednio 682 i 681 lat!

Ciekawostką jest pochodzenie imion tych drzew, bo trzeba podkreślić, że do 2014 r. dęby były bezimienne! Imiona wybrali czytelnicy w konkursie portalu informacjelokalne.pl (poprzednik portalu Pojezierze24.pl). Z kilkudziesięciu propozycji, które nadesłano, specjalna komisja wybrała trzy imiona dla dębów (Piotr Mieliński był właścicielem Mielna w XV w., stąd „Dąb Mieliński” i miał synów: Wincentego i Hektora).

Dzisiaj te trzy dęby górują one nad okolicą i są największym przyrodniczym skarbem regionu!

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

„Dąb Mieliński” - najstarszy dąb w Polsce

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3