Barokowy skarb w GąsawieBarokowy skarb w Gąsawie

0 0 4283

Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie w powiecie żnińskim to jeden z najcenniejszych zabytków nie tylko na Pojezierzu Gnieźnieńskim, ale i w Polsce! Został wybudowany około roku 1625 przez kanoników regularnych z Trzemeszna. W 1817 roku do drewnianego kościoła dobudowano murowaną kaplicę w kształcie rotundy pw. św. Antoniego.

Świątynia pełni rolę sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia a w ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XII wieku, który jest zakrywany obrazem z wizerunkiem św. Mikołaja. Świątynia w Gąsawie ma trzy główne walory, które bardzo wysoko stawiają go w kategorii skarbów sztuki.

Pierwsza cecha to architektura kościoła, druga cecha to zabytki ruchome czyli sześć ołtarzy znajdujących się w gąsawskim kościele. Ołtarze mają około 400 lat i stały kiedyś w Trzemesznie. Trzeci walor świątyni i jej największy skarb to odkryte w 1999 r. polichromie pochodzące z XVIII wieku.

Gąsawski kościół to najpiękniejszy, drewniany, barokowy kościół w Europie! Dlatego koniecznie trzeba go zobaczyć podczas wędrówek po Pojezierzu Gnieźnieńskim.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Barokowy skarb w Gąsawie

Mapa google
ReklamaA1