Aleja Powstania Wielkopolskiego w ŻninieAleja Powstania Wielkopolskiego w Żninie

0 0 1657

Dziś  w Żninie z inicjatywy żnińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przy rzece Gąsawce (przy moście przy ul. św. Floriana) odsłonięto pierwsze kamienne głazy, które zapoczątkowały Aleję Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbyły się przy okazji 103. rocznicy wyzwolenia Żnina przez powstańców wielkopolskich.

Jacek Pietraszko, prezes towarzystwa przypomniał, że lokalizacja alei nie jest przypadkowa. Tutaj, 103 lata temu, po drugiej stronie rzeki Gąsawki zginął pierwszy powstaniec wielkopolski Władysław Lewandowski. Strzał w jego kierunku oddano ze znajdującej się naprzeciwko kamienicy.

Kamienie zostały poświęcone przez ks. Tadeusza Nowaka, a uroczystego odsłonięcia dokonali m.in. Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski oraz wnuk i prawnuk powstańca Tadeusza Lerchenfelda.

Zanim otwarta została Aleja, odbyła się uroczystość nadania imienia Tadeusza Lerchenfelda - dowódcy oddziału powstańców wielkopolskich wyzwalających Żnin spod pruskiego zaboru - wiaduktowi nad drogą S5 w Żninie. – Z całą pewnością Tadeusza Lerchenfelda możemy wymienić w jednym szeregu z tak znanymi postaciami, jak Mieczysław Paluch, Paweł Cyms, Bohdan Hulewicz czy Włodzimierz Kowalski i wielu innych, bez których to powstanie tak naprawdę nie doszłoby do skutku i nie odniosło tak spektakularnych sukcesów – powiedział Robert Luchowski, burmistrz Żnina.

Tuż potem udano się na żniński cmentarz i złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze na grobie powstańców wielkopolskich.

KAROL SOBERSKI
(źródło: Powiat Żniński, Radio PiK)

Aleja Powstania Wielkopolskiego w Żninie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3