ReklamaA1-2ReklamaA1-3

W Inowrocławiu wspominano ks. prof. Antoniego Siemianowskiego

AktualnościKsiążki18 maja 2024, 10:30   red. - inf. prasowa328 odsłon
W Inowrocławiu wspominano ks. prof. Antoniego Siemianowskiego
 fot. Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu

W Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu wykład prof. Krzysztofa Stachewicza, pracownika naukowego WT UAM pt. „Myśl filozoficzna ks. prof. Antoniego Siemianowskiego”.

Prelegent podzielił swoje wystąpienie na trzy części. W pierwszej nakreślił krótki rys biograficzny ks. Siemianowskiego, w drugiej części dokonał syntetycznej charakterystyki jego myśli, a w trzeciej omówił dokonania gnieźnieńskiego filozofa w zakresie aksjologii i etyki. Ksiądz profesor Siemianowski - zdaniem prof. Stachewicza - był filozofem ciągle poszukującym, dla którego pytania były ważniejsze od odpowiedzi. Myśliciel ten interesował się przede wszystkim człowiekiem i ważnymi dlań sprawami.

Wśród bogatego dorobku naukowego księdza w wykładzie zostały w szczególny sposób ukazane dwie książki: Zrozumieć miłość. Fenomenologia i metafizyka miłości oraz Śmierć i perspektywa nadziei. Miłość i śmierć - argumentował prelegent - to dwa najważniejsze problemy dla człowieka, a także dwa najważniejsze problemy antropologii. Stąd uzasadnienie zogniskowania uwagi na nich ze strony ks. Siemianowskiego.

Następnie po wykładzie uczestnicy mogli zadawać prof. Stachewiczowi, ale też dzielić się swoim świadectwem o ks. Antonim Siemianowskim. Profesor odpowiadając na jedno z pytań mówił, że ks. Siemianowskiego łączyły bliskie relacje z Patronem miejsca kard. Józefem Glempem.

Ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 roku w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 roku z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Ks. Antoni Siemianowski napisał ponad 170 artykułów, recenzji, publikacji i książek z zakresu filozofii. Zmarł 4 grudnia 2022 r.

Krzysztof Stachewicz – filozof, etyk, historyk i teolog, profesor nauk humanistycznych, dr hab. filozofii, kierownik Zakładu Filozofii i Dialogu na WT UAM w Poznaniu. Zajmuje się etyką, aksjologią, antropologią filozoficzną, filozofią mistyki. Opublikował osiem monografii naukowych, m.in. W poszukiwaniu podstaw moralności, Problem ugruntowania moralności. Studium z etyki fundamentalnej, Milczenie wobec dobra i zła. W stronę etyki sygetycznej i apofatycznej.


Fot. Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 59

  • 9
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 48
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3