ReklamaA1

Nowoczesna muzyka folkowa w Latarni na Wenei

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy10 czerwca 2024, 16:30   red. - inf. prasowa241 odsłon
Nowoczesna muzyka folkowa w Latarni na Wenei
 fot. nadesłano

Najbliższy termin

16.06 Niedziela 19:00

Latarnia na Wenei to plenerowy, letni dom kultury prowadzony przez Stowarzyszenie Ośla ławka przy jeziorze Jelonek. Latarnia otwarta jest podczas wydarzeń kulturalnych, a tych przez cały letni sezon nie brakuje. O wszystkich eventach dowiecie się bezpośrednio z social mediów Latarni na Wenei. Jeśli jesteście spragnieni muzyki w Gnieźnie to koniecznie wpadnijcie 16 czerwca do Latarni na koncert grupy Jarzmo, który odbędzie się o godz. 19.00 Wszyscy entuzjaści folku i cięższego brzmienia będą usatysfakcjonowani. Wstęp bezpłatny!

JARZMO to snuta przez duet muzyków opowieść o przedapokaliptycznej rzeczywistości: zamglonej, zimnej i tonącej w elektrośmieciach, w której wciąż rozbrzmiewa melodia oberka zagrana przed stu laty przez wiejskiego grajka na skraju pola… Spodziewajcie się mocnego uderzenia, chwytliwych riffów i melodyjnej wrażliwości. Brzmieniem nawiązują w równym stopniu do współczesnej muzyki gitarowej, stoner rocka, co do polskiej muzyki tradycyjnej, odnajdując swoje miejsce na scenie zadymionego rockowego klubu, jak i na folkowej potańcówce pod strzechą.

JARZMO zostało nagrodzone 2. miejscem w konkursie “Scena Otwarta” na festiwalu Mikołajki Folkowe 2023 w Lublinie.

Skład:
Piotr Aleksander Nowak - nyckelharpa, wokal
Katarzyna Bobik - perkusja, wokal

Podstawowym zapalnikiem do powstania projektu był instrument - nyckelharpa, wykonana dla Piotra przez jego żonę, Monikę Sobolewską, w ich wspólnej pracowni lutniczej. "Nyckela" (jak ją pieszczotliwie nazywają) okazała się być brakującym ogniwem na muzycznej ścieżce Piotra, który zaczynał jako gitarzysta klasyczny, później realizator dźwięku, a obecnie spełnia się jako eksperymentujący lutnik i konstruktor. Do duetu zaprosił perkusistkę Kasię Bobik, która wniosła swoje doświadczenie muzyczne z poprzednich projektów okołojazzowych, funkowych i rockowych. Muzyków połączyło zamiłowanie do muzyki tradycyjnej i wszelkich jej współczesnych interpretacji.

Zespół powstał pod koniec 2022 roku jako próba zbudowania jak najpełniejszego brzmienia za pomocą tylko dwóch instrumentów, które ewoluowało naturalnie w stronę brudnego industrialu z folkowym sznytem nadawanym przez charakterystykę nyckelharpy.

To połączenie okazało się być dobrym tłem sonicznym dla idei stojącej za nazwą zespołu i zamysłem, aby za pomocą muzyki opisywać współczesne problemy globalne, takie jak nadprodukcja, przeludnienie i kryzys klimatyczny. Nostalgia za czasami naszych przodków, żyjących w zgodzie z rytmem natury, zamieniła się w narastający gniew na rodzaj ludzki, który obserwujemy w szalonym pędzie ku nieuchronnej klęsce.

Podczas pierwszego roku działalności duet zagrał ok. 30 koncertów znajdując słuchaczy w przeróżnych środowiskach muzycznych - folkowym i alternatywnym (trasy z zespołem Daj Ognia i supporty przed grupą Hańba!), symphonic metalowym i stoner-rockowym (supporty przed zespołami Lyrre, Moonstone, Occult Hand Order); oraz na festiwalach: Grajdół 2023 i 22. Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Współczesnej "Forma" w Rawiczu. Ukazały się również trzy teledyski do singli z nadchodzącego albumu (Big Heat, Orawa, Bat Trip) oraz live sesja z utworem Chochoł z udziałem muzyków Hańby.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 57

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 27
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 12
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 6
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3