ReklamaA1ReklamaA1-2

„Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek”

Widowiska11 września 2021, 13:30   red. - inf. prasowa285 odsłon
„Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek”
 fot. nadeslane

„Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek” to koncert muzyki barokowej, który odbędzie się w sobotę, 18 września o godzinie 19.00 po mszy wieczornej w Bazylice Świętej Trójcy w Strzelnie. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Domu Kultury w Strzelnie „Cnoty i przywary… czyli zapomniana sztuka klasztoru”.

Za sprawą klasztoru sióstr norbertanek w Strzelnie, przez wiele lat nasze miasto było ważnym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski. Niestety jednak decyzja władz zaborczych o zlikwidowaniu klasztoru przekreśliła stulecia tworzenia kultury. Nie wszystko jednak stracone! Okazało się jednak, że po wielu latach zapomnienia, część barokowych utworów z repertuaru kapeli klasztornej zachowało się do naszych czasów i zostały odnalezione w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Daje nam to wyjątkową okazję do pokazania dawnej kultury i sztuki naszego miasta oraz jego dawnych mieszkańców.

Na podstawie rękopisów nut z XVIII wieku zostaną zaprezentowane następujące utwory:
- Missa in D, Starek
- Concerto de BMV (w wersji na puzon i organy), J. J. Faulhaber
- Motetto Benedicta et Venerabilis, autor anonimowy

Wystąpią: zespół wokalny Exploratori Ensemble pod kierunkiem Pawła Pawłowicza, zespół instrumentalny Ensemble Inegalite pod kierunkiem Marka Przywartego, Karina Karczmarczyk - sopran, Iwona Jasińska – alt, Piotr Barczak – puzon, Tomasz Nowak – organy, muzycy z Domu Kultury w Strzelnie, całością dyryguje Ewelina Boesche - Kopczyńska.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania koncertu i wzbogacenia swoich doświadczeń muzycznych o zupełnie nowe, nieznane do tej pory doznania!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 99

 • 89
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 10
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3
ReklamaA2