ReklamaA1ReklamaA1-3

 Bezpłatne oprowadzanie po Ostrowie Lednickim

HistoriaAktualnościAtrakcje turystyczneWydarzenia i imprezy4 czerwca 2026, 16:00   red. - inf. prasowa428 odsłon
 Bezpłatne oprowadzanie po Ostrowie Lednickim
 fot. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

W najbliższą sobotę, 6 czerwca, kolejna możliwość poznania Ostrowa Lednickiego w towarzystwie archeologa. O godzinie 12.00 będzie można zwiedzić wyspę z przewodnikiem-archeologiem z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Miejsce zbiórki przy promie. Serdecznie zapraszamy!

Ostrów Lednicki to największa, mająca ok. 7,5 ha z pięciu wysp jeziora Lednica. Mieścił się na niej jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Do dziś podziwiać tu można pozostałości potężnych wałów obronnych, mostów oraz kościoła i pałacu książęcego z kaplicą. Odkryto w niej baseny chrzcielne, które wskazują na Ostrów jako prawdopodobne miejscu chrztu Mieszka I.

Zarządzeniem Prezydenta RP z 8 września 1994 roku (Monitor Polski nr 50 z 1994 r., poz. 421) Ostrów Lednicki uznano za Pomnik Historii. Status ten przyznawany jest zabytkom o szczególnej, najwyższej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3