Zachód słońca? Tylko nad Jeziorem Wiecanowskim!Zachód słońca? Tylko nad Jeziorem Wiecanowskim!

0 0 720
powierzchniapowierzchnia
253 ha a 300 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,2, m
maks. głębokośćmaks. głębokość
7,6 m
długośćdługość
4,9 km
szerokośćszerokość
1 km
linia brzegowalinia brzegowa
brak danych

Jezioro Wiecanowskie to dosyć duże jezioro rynnowe położone w dorzeczu rzeki Noteć, na północny zachód od Mogilna. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi pomiędzy 253 ha a 300 ha (według różnych źródeł), w tym wysepka na jeziorze o powierzchni 0,4 ha (położone na wysokości 90,8-91,3 m n.p.m.).

Średnia głębokość wynosi 3,1-3,2 m, natomiast maksymalna 7,5-7,6 m. Długość jeziora wynosi 4900 m, a maksymalna szerokość 1000 m. W oparciu o przeprowadzone badania stan czystości wody dla jeziora odpowiada III klasie, oraz III kategorii podatności na wpływy degradacyjne. Linia brzegowa silnie rozwinięta tworzy szereg załamań i zatok, porośnięta jest roślinnością wynurzoną w 70 proc. (trzciną i pałką wąskolistną), roślinność zanurzona obejmuje około 40 proc. dna jeziora, składa się głównie z rogatka i ramienic, porosty tych roślin są bardzo bujne. Jezioro odwadniane jest przez rzekę Pannę do Noteci Zachodniej, poza tym jezioro posiada kilka dopływów z mniejszych zbiorników wodnych, są to przeważnie dopływy okresowe.

Nad jeziorem często można spotkać miłośników wędkowania, w zbiorniku występują ryby drapieżne (sandacze, węgorze, okoń, szczupak), oraz ryby tzw. spokojnego żeru (leszcze, płocie, liny i tołpyga).

Warto tu przyjechać, szczególnie latem i wypocząć, skorzystać z piaszczystej plaży i dużego kąpieliska, można uprawiać sporty na piasku i wodzie, powędkować, a wieczorem sfotografować piękny zachód słońca. A jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o tym miejscu…

O kąpielisku nad tym jeziorem i atrakcjach tam przygotowanych na przyszły sezon, już wkrótce na naszym portalu.

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

ReklamaA1ReklamaA1-2