Najgłębsze w Wielkopolsce – jezioro PopielewskieNajgłębsze w Wielkopolsce – jezioro Popielewskie

1 0 2187
powierzchniapowierzchnia
308 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
12,4 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
46 m
długośćdługość
10 km
szerokośćszerokość
0,6 km
linia brzegowalinia brzegowa
25,8 km

Jezioro Popielewskie - rynnowe jezioro Pojezierza Gnieźnieńskiego (w woj. wielkopolskim, w pow. gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno) o urozmaiconej, bezleśnej i wysokiej linii brzegowej (przybliżona jej długość wynosi 25,84 km). Powierzchnia zwierciadła wody wynosi ok. 308 ha i tworzy rynnę o długości 10 km (od Trzemeszna do Wylatowa). Jest to najgłębsze jezioro w Wielkopolsce, głębokość max. dochodzi nawet do 46 m (średnio 12,4 m).

Zwierciadło wody położone jest na wysokości ok. 95 m n.p.m. Przez jezioro przepływa rzeka Panna. Powiat Gnieźnieński to kraina jezior, więc nikogo nie dziwi, że nad Jeziorem Popielewskim jest sporo miejsc sprzyjających wędkarstwu – doskonałe łowiska znajdują się w Krzyżownicy, Popielewie, Lubiniu i na obrzeżach Trzemeszna.

Najliczniej w akwenie występuje leszcz, płoć i węgorz, ale złapiemy sporadycznie szczupaka, okonia, sandacza, lina, czy też amura. Dzięki zaangażowaniu wielu osób na tym akwenie powoli odradzają się sporty wodne.

Kąpielisko i plaża w Lubiniu

W Lubiniu w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020” powstała plaża, kąpielisko i miejsce sportowo-rekreacyjne z drogą dojazdową do jeziora. Wieś położona jest w niewielkiej odległości od Trzemeszna (5 km) i Mogilna (9 km). Historycznie miejscowość była własnością opata kanoników regularnych w Trzemesznie.

Obecnie Lubiń zamieszkuje zaledwie ok. 250 mieszkańców. Ale dzięki wspomnianej rewitalizacji terenu nad jeziorem do dyspozycji mieszkańców i turystów jest:
- piaszczysta plaża, pomost, kąpielisko niestrzeżone z wyznaczoną strefą kąpieli,
- strefa sportu i rekreacji na plaży - boisko do siatkówki plażowej lub badmintona,
- wydzielone i zagospodarowane miejsca na grill i ognisko,
- miejsce biwakowe ze stołami oraz zadaszona wiata w razie niepogody,
- toalety przenośne typu TOI TOI,
- możliwość cumowania sprzętu wodnego przy pomoście,
- naprzeciwko kąpieliska, w wiosce sklepik spożywczy z napojami i lodami.

Ciekawostki

W Lubiniu, przed dojazdem do plaży znajduje się dwór eklektyczny, parterowy z końca XIX wieku, do którego przylega park z tego samego czasu o powierzchni ok. 1 ha.
Nad północnym brzegiem jeziora znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne (wyżynne, czworoboczne), ok. 500 m. na płd.-wschód od dworu, 400 m. od skrzyżowania dróg i toru kolejowego. W Lubiniu archeolodzy znaleźli również ceramikę z czasów rzymskich.

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

ReklamaA1ReklamaA1-2