Jezioro PakoskieJezioro Pakoskie

1 1 1079
powierzchniapowierzchnia
1300 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
9,2 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
19,3 m
długośćdługość
15,5 km
szerokośćszerokość
2 km
linia brzegowalinia brzegowa
50,6 km

Jezioro Pakoskie zajmuje dno wąskiej rynny polodowcowej, pierwotnie miało powierzchnię 754 ha. W wyniku prac hydrotechnicznych, przeprowadzonych w latach 1970-1975, utworzono tzw. Zbiornik Pakoski. Ze względu na niedobór wody w regionie istniała potrzeba budowy zbiornika retencyjnego. Po spiętrzeniu poziom lustra wody podniósł się o 4,5 m, wskutek czego wzrosła wielkość akwenu. Jego długość wynosi 15,5 km, szerokość - 2 km, a maksymalna głębokość - 19,3 m.

W skład jeziora wchodzą trzy zbiorniki przedzielone groblami (po jednej z nich poprowadzono linię kolejową Poznań - Inowrocław i lokalną szosę z Mogilna do Janikowa, po drugiej przebiega droga nr 255 Pakość - Strzelno). Pierwszym, mniejszym zbiornikiem jest Jezioro Pakoskie Północne o powierzchni 281,7 ha, drugim większym Jezioro Pakoskie Południowe zajmujące powierzchnię 464,7 ha (dane według WIOŚ w Bydgoszczy 2013), a trzecim Jezioro Bronisław.

Zbiornik doskonale nadaje się do wędkowania, w jeziorach występują ryby: węgorz, szczupak, okoń, płoć, leszcz, karaś, czasami można złowić sandacza, amura, lina i karpia.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janikowo przygotował wiele atrakcji na lato nad Jeziorem Pakoskim:   funkcjonuje plaża z leżakami i boisko do piłki siatkowej,  strzeżone kąpielisko przez ratowników wodnych,  wypożyczalnia sprzętu pływającego, m.in. rowerki wodne i kajaki,  dla najmłodszych dzieci otwarty jest Wodny Plac Zabaw z wieloma atrakcjami.

Jest również Przystań Żeglarska, którą opiekuje się Klub żeglarski „Kormoran” (organizują kursy pozwalające zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego oraz licencje na holowanie narciarza wodnego). Przystań posiada również statek pasażerski „Janek”, który wypływa w rejsy turystyczne przewożąc pasażerów po jeziorze pakoskim (niestety w 2020 r. statek nie pływa).    

Więcej informacji dotyczących korzystania z atrakcji i wypożyczalni, oraz aktualny cennik znajdują się na stronach OSiR Janikowo.

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

Jezioro Pakoskie

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2