Jezioro MogileńskieJezioro Mogileńskie

1 0 1130
powierzchniapowierzchnia
75 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,5 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
6,8 m
długośćdługość
2.375 m
szerokośćszerokość
350 m
linia brzegowalinia brzegowa
5.700 m

Jezioro Mogileńskie – nieduże (powierzchnia wynosi ok. 75 ha, objętość 1561,9 tys. m3, długość 2375 m, szerokość 350 m - dane Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie z 1960 r., (nie ma nowszych danych), jezioro rynnowe leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, w północnej części zawarte w granicach miasta Mogilno, stąd też wzięła się nazwa.

Jezioro zasilane jest przez rzekę Panna, która połączona jest również z jeziorem Wiecanowskim. Zbiornik wody położony jest na wysokości 88,6-89,9 m n.p.m. Średnia głębokość wynosi ok. 3,5 m, natomiast maksymalna ok. 6,8 m. W oparciu o przeprowadzone badania wody jeziora (WIOŚ Bydgoszcz - 2008 r.) zaliczono stan ekologiczny do V klasy czystości i poza kategorią podatności na degradację, ze względu na zanieczyszczenie ściekami komunalnymi i przemysłowymi z Mogilna i okolicznych wsi.

W połowie długości jezioro przecina w poprzek wiadukt, po którym biegnie nieeksploatowana linia kolejowa z Mogilna do Orchowa.

Linia brzegowa o długości 5700 m jest bogata w trzcinowiska, są też miejsca wypełnione grążeliskami (roślinami o dużych, pływających liściach i żółtych kwiatach). Nie brakuje nad jeziorem amatorów spławika, którzy polują na liny, szczupaki, leszcze, karasie i karpie. Wędkarze często starają się łowić z łódki, gdyż w głębszych miejscach żerują sandacze i okonie.

„Przystań Moniuszki”

Od kilku dni na Jeziorze Mogileńskim (na miejscu dawnej barki) została otwarta wypożyczalnia sprzętu wodnego. Inwestycję zrealizował prywatny inwestor przy współpracy z gminą Mogilno. Przy pływającym pomoście (o długości 25 m i szerokości 1,5 m) dla miłośników wodnych wrażeń dostępnych jest 8 kajaków, 6 rowerów wodnych, 2 motorówki o silniku elektrycznym i 1 żaglówka. Wypożyczalnia nazywa się Przystań Moniuszki.

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

Jezioro Mogileńskie - zdjęcie
+ 6 zdjęć
ReklamaA1ReklamaA1-2