Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w MarkowicachSanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach

0 0 460

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw w Markowicach zbudowano na przełomie XVII i XVIII w. w stylu barokowym. Pierwotny kościół drewniany został zbudowany w 1634 r. dla karmelitów trzewiczkowych. W latach 1921-2013 kościołem zarządzali misjonarze oblaci NMP Niepokalanie Poczętej, obecnie znajduje się pod opieką księży Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Sanktuarium Markowickie znane jest z gotyckiej Figury Matki Bożej z Dzieciątkiem (około 1470-1480 r.), słynącej cudami i łaskami, pierwotnie pochodzącej z Trzebnicy na Dolnym Śląsku. Figura przez wiele lat należała do klasztoru sióstr norbertanek w Strzelnie, a do Markowic przywiózł ją bernardyn Michał Widzyński w 1630 r., aby położyć kres epidemii cholery. W 1965 r. ks. kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji Cudownej Figury Matki Bożej i nadał jej tytuł Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw.

Czytaj więcej

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach

przejdź do wwwMapa google
ReklamaA1 - baner