Muzeum „Dziekanki”, „doły śmierci”, najstarsze dęby – zapraszamy na zwiedzanie

Wędrówki z historiąAktualności5 grudnia 2022, 15:15   red. Aleksandra Soberska1721 odsłon
Muzeum „Dziekanki”, „doły śmierci”, najstarsze dęby – zapraszamy na zwiedzanie
 fot. fot. Karol Soberski/kolaż zdjęć: Media Lokalne

Dlaczego największa niemiecka zbrodnia II wojny światowej jest zapomniana? Co skrywają „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich? Jakie zagadki kryje kaplica-rotunda w Mielnie? Gdzie rosną najstarsze dęby w Polsce? To wszystko już w sobotę, 10 grudnia podczas ostatniej, trzydziestej w tym roku wyprawy organizowanej przez Karola Soberskiego w ramach „Wędrówek z historią”. Początek o godz. 10.00. Ilość miejsc ograniczona!

Przewodnikiem będzie Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Tym razem powędrujemy m.in. historiami opisanymi w książce „Złoto Dziedzica”.

Współprzewodnikiem będzie także Arkadiusz Gaca, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię (przewodnik po katedrze gnieźnieńskiej i Muzeum Szpitala Dziekanka), którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego jest dobrym organizatorem i co ważne, ma wiele pomysłów na rozwój historii i turystyki w regionie. W styczniu 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015” „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. Wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Kiedy i o której?

W sobotę, 10 grudnia o godz. 10.00 zapraszamy do poznawania tajemnic II wojny światowej związanych ze szpitalem „Dziekanka” oraz sekretów malowniczej miejscowości Mielno w gminie Mieleszyn.

– Osoby chcące zobaczyć unikatowe muzeum szpitala „Dziekanka”, dowiedzieć się o największej niemieckiej zbrodni popełnionej w czasie II wojny światowej, czy ujrzeć „doły śmierci”, gdzie Niemcy grzebali pacjentów „Dziekanki”. Chcące poznać tajemnice kaplicy-rotundy i wysłuchać historii w cieniu 1000-letnich dębów, będą miały taką sposobność – zaprasza Karol Soberski.

Program zwiedzania

Zbiórka, w sobotę,10 grudnia o godz. 9.45 na parkingu przy cmentarzu „Dziekanki” w Gnieźnie (na przeciwko boiska treningowego klubu „Mieszko” przy ul. Kostrzewskiego). Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy do muzeum szpitala „Dziekanka”. Kolejnym punktem będzie przejazd (każdy własnym transportem) na „doły śmierci” do Lasów Nowaszyckich. Później udajemy się do Mielna, gdzie zobaczymy kaplicę-rotundę i najstarsze dęby w Polsce.

Uwaga! Prosimy zabrać obuwie sportowe lub turystyczne, które pozwoli na wędrówkę po drogach gruntowych i leśnych.

Po zakończeniu zwiedzania udamy się na poczęstunek do pałacu w Mielnie!

W trakcie poczęstunku będzie możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta”.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do 8 grudnia do godz. 18.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: wycieczki@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) oraz  zakupienie wejściówki w wysokości 50 złotych od osoby - wejściówka do zakupienia tutaj.

Nie ma możliwości zakupu wejściówki tuż przed zwiedzaniem! ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

Pieniądze przeznaczone są na kwestie organizacyjne. Zwiedzanie odbędzie się bez względu na pogodę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 105

 • 64
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 40
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3