ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

Edgar Degas w powiatowym muzeum w Inowrocławiu

AktualnościWydarzenia i imprezy14 maja 2021, 12:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa744 odsłon
Edgar Degas w powiatowym muzeum w Inowrocławiu
 fot. inowroclaw.powiat.pl

Najbliższy termin

15.06 Wtorek 10:00

W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu można oglądać wystawę prac Edgara Degas, francuskiego impresjonisty żyjącego w latach 1834-1917. Pochodzą one z kolekcji obywatela Łotwy Vassilija Kesaurim. Wystawa nosi tytuł „Edgar Degas - impresjonizm szczera prawda” i jest prezentacją monotypii (grafik) powstałych w latach 1877-1878, będących ilustracjami do książki Ludovica Halévy'ego pt. „La Famille Cardinal”.

Książka jest satyrą, opowiadającą o życiu i pracy tancerzy baletowych. Poprzez serię, Degas ukazał własne spojrzenie na francuskie społeczeństwo oraz paryskie ulice, tętniące nocnym życiem. Ryciny z zestawu La Famille Cardinal są szczególnie ważne, gdyż wiele oryginalnych monotypii Edgara Degasa zaginęło. Są to jedyne istniejące egzemplarze grafik!

– W Muzeum w Inowrocławiu już od piątku będzie można zobaczyć serię grafik Edgara Degas(francuskiego impresjonisty żyjącego w latach 1834-1917) pochodzących z kolekcji Vassilija Kesaurim, Gruzina z paszportem Łotewskim. Wystawa nosi tytuł „Edgar Degas - impresjonizm szczera prawda” i jest prezentacją monotypii (grafik) powstałych w latach 1877–1878, będących ilustracjami do książki Ludovica Halévy'ego   pt. „La Famille Cardinal”. Książka jest satyrą, opowiadającą o życiu i pracy tancerzy baletowych. Poprzez serię La Famille Cardinal, Degas ukazał własne spojrzenie na francuskie społeczeństwo oraz paryskie ulice, tętniące  nocnym życiem. Ryciny z zestawu La Famille Cardinal są szczególnie ważne, gdyż wiele oryginalnych monotypii Edgara Degasa zaginęło. Są to jedyne istniejące egzemplarze grafik! Wystawa prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce – mówi Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicz w Inowrocławiu.

W związku z wystawą właściciel prac Vassilij Kesaurim będzie gościł w Inowrocławiu. Jego kolekcja jest jedną z wystaw proponowanych przez ART EXPO SIA.

Z kolei Degas to pierwszy tak znany europejski artysta pokazywany w Inowrocławiu. Żył w czasach Kasprowicza i Przybyszewskiego.

Biletowana wystawa prezentowana będzie do 22 sierpnia. Prezentowana będzie również w sobotę, w ramach Nocy Muzeów.


Pozostałe terminy


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 199

 • 135
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 56
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner